Aktuaalne: Martin Karis tennisest ja mehe rollist tänapäeva maailmas

Martin Karis

Anett Kontaveit kirjutab praegu Eesti tennisejaalugu ning meil oli just praegu – isadepäeva järel, meestepäeva eel ning WTA aastalõputurniiri ajal suur rõõm vestelda noorte tennisetreeneri ja Björk and Berries fänni Martin Karisega. Jutustasime tennisest, eeskujuks olemisest, tippsportlase mentaliteedist ja sellest, kuidas ta sõbra juures head seepi nägi.

Martin juhib igapäevaselt Tartus Veeriku Spordikeskuses tegutsevat MK Tennisekooli, mis on viimased kuus aastat olnud Eesti edukaim tennisekool, treenib juunioreid ning 2019. aastal valiti ta Eesti Tenniseliidu poolt aasta noortetreeneriks. Tema kutsumuseks on tennis ning rahvusvaheline võistlussport.

Kas nüüd Anett Kontaveidi edu tuules on oodata palju uusi lapsi ja noori tennisetrennidesse? Kas oled oma tütred ka juba tennise juurde juhatanud?

Keskendun eelkõige tippspordile pürgivatele noortele ja mu eesmärk on kasvatada pühendunud noorest rahvusvahelisel tasemel mängijad. Olen proovinud oma kahte tütart tennise juurde meelitada, kuid hetkel meeldib neile rohkem muusika ja tants. Suure muusikasõbrana on mul selle üle vaid hea meel, kuid kindlasti õpetan ka oma lapsed sobival hetkel tennist mängima. See on ülimõnus oskus kogu eluks.

“Mu eesmärk on kasvatada pühendunud noorest rahvusvahelisel tasemel mängijad.”

Miks just tennis ja miks just noorte treenimine sind kõige enam paelub?

Tennis tervikuna on olnud tänaseks mu kutsumus 20 aastat ja see on äge, et saan elus siduda tennise oma igapäevatööga. Sport üldiselt on andud mulle ambitsioonikust ja iseseisvust ning õpetanud probleeme lahendama. Olen õppinud aru saama, et igast kaotusest saab õppida ja edasi minna. Mind paelub eelkõige rahvusvahelisel tasemel võistlussport, kus on olulised eesmärgid, nende poole pürgimine ja kus lahendustele saab läheneda innovaatiliselt ja vaid suure pühendumisega. Noortele olen üheaegselt nii treener kui ka mentor, mis tähendab, et pean suutma olla ise oma elus ja inimsuhetes tasakaalus, et noored minu ümber sirguksid õigete väärtushinnangutega inimesteks, sest väljakul ja väljaku kõrval jagan nendega nii võite kui ka kaotushetki. Tennise treenerina arenen ka ise läbi oma õpilaste. Pühendumine on elus põnev väljakutse, kuna  tegevustel, unistustel ja õnnestumistel pole piire. 

Foto: Aivar Kullamaa

Kellega tippmängijatest tahaksid koos mängida ja miks?

Meestennisistidest on läbi aegade mu lemmik olnud argentiinlane David Nalbandian. Ta mängis vinget tennist, oli pisut salapärane ja väga talendikas – oma kõrghetkedel suutis võita kõiki maailma tippmängijaid. Mingil põhjusel ma samastusin temaga. Aga segapaari tahaksin mängida Martina Hingisega. Naine, kelle mängijaintelligentsus oli inspireeriv ka treenerile.

Reedel on meestepäev. Räägime põgusalt mehe rollist tänapäeva maailmas. Mis põhimõtet ise igapäevaselt järgid?

Stereotüüpseid mehe rolle ma teadlikult ei järgi. Mehe roll tänapäeval on minu arvates eelkõige hoolitseda enda tervise eest, et olla olemas oma lähedastele ja inimeste jaoks, kellest hoolid ning kes hoolivad sinust. Isana tahan tekitada oma lastele tunde, et olen nende jaoks alati olemas. Nii mehena oma pere jaoks kui ka treenerina. Iseasi kas see alati õnnestub või mitte, aga pean seda väga oluliseks. Oma olemuselt olen liidri tüüpi inimene, püüan kõigiga arvestada, kuid tunnistan, et vahel võiksin olla veidi jäigem. Tööalaselt liidri rollis oskan ennast ümbritseda endast targemate inimestega, kes aitavad mu visooni ellu viia. Vanusega olen hakanud nii kodus kui ka tööl rohkem kuulama ja tahan, et kõigil oleks hea. Samas, oma selgroogu ma üldjuhul ei kaota.

“Mehe roll tänapäeval on minu arvates eelkõige hoolitseda enda tervise eest, et olla olemas oma lähedastele ja inimeste jaoks, kellest hoolid ning kes hoolivad sinust.”

Oled põhjamaa mees ja tean, et sul peab vannitoas ka kõik väga timm olema ning seepärast oled jäänud kasutama Björk and Berries tooteid…

Björk and Berries brändi avastasin sõbra juurest. Ja kui mulle elus midagi meeldib, siis ei tegele enam uue lemmiku otsimisega. Olen lihtsalt rahul. Okei, pakendidisain meeldib ka – esimeseks lemmikuks oligi Botanisti tumerohelises pakendis olev seep. Nüüd kasutan ka Botanisti kätekreemi ja plaanin järgmisena katsetada Mareldi parfüümi.

“Kui mulle elus midagi meeldib, siis ei tegele enam uue lemmiku otsimisega.”

Armastad reisida, erinevaid kultuure, toite ja veine. Mis koht kõige erilisema elamuse on jätnud?

Kuna elukutse tõttu on mul võimalik palju reisida, siis tööväliselt proovin käia sellistes kohtades, kuhu liiga lihtsalt ei satu. Mind huvitavad inimesed, arhitektuur ja erinevad maailma köögid. Üks lemmikuid on olnud Kuuba reis kümme aastat tagasi, kui Kuuba oli veel üsna kinnine riik. Samas on Kagu-Aasial oma võlu ja ka Island jättis väga erilise mulje. Euroopas meeldib Itaalia toit ja Prantsusmaa vein.

Ja lõpetuseks – kas Anett Kontveit võidab Mehhiko aastalõputurniiri?  

Ma tahaks väga loota! Ta mängib oma parimat tennist ja usun, et ta suudab oma taset hoida kuni turniiri lõpuni. Tennisetreenerina elan Anetile väga kaasa ja ei kahelnud iialgi, et ta võiks mängida maailma tipus. Eesti tennisel on hetkel erakordsed ajad.

Artiklis kasutatud fotod: Aivar Kullamaa (tennisefotod), erakogu, Björk and Berries

Martini lemmikud vannituppa: Björk and Berries seep ja kreem