Renaldo Paabel: juuksuritöö on see, mida ma oskan

Ta teadis juba 15-aastaselt, et tahab olla juuksur. Kiirkerime pea veerand sajandit edasi ja meie kõrval istub meisterjuuksur ja juuksurite koolitaja Renaldo Paabel (39), C.U.T Salongi omanik, kes teenindab kirjut seltskonda põnevaid inimesi ja teab, et juuksuritöö on raudkindlalt amet, milles ta kedagi alt ei vea.

Istusime Renaldoga tema 2017. aasta alguses avatud elust kihavas moodsas kesklinna salongis ja vestlesime koroona-aegsest salongitööst, rooside kasvatamisest ja sellest, mis saaks siis, kui juuksuritöö maailmast otsa saaks. Renaldo on pärit Järvamaalt Väätsa ja Türi vahelisest maakohast, kust ta noorena ära ihkas. Nüüd on aga otsapidi näpud mullas maal tagasi ja naudib nii oma tööd linnainimeste keskel kui ka üheksat sorti roose.

Ligi 25 aastat juuksuritööd ja 19 aastat koolitamist, seda on omajagu.

Tead, ma olen ühe korra elus proovinud teha midagi muud. Ja see polnud üldse minu jaoks. Proovisin Tenerifel time-share’i (puhkuseosakute-toim.) müümist. Aga ma ei suuda müüa asja, millesse ise ei usu. Juuksuritöös ma tean, et ma ei vea inimesi alt. See on see asi, mida ma oskan. Ma ei suuda teha asja, mis ei paku hingerahu.

Tead, ma olen ühe korra elus proovinud teha midagi muud. Ja see polnud üldse minu jaoks.

Björn Axéni juuksehooldusbrändi omanik Johan Hellström ja C.U.T Salongi omanik Renaldo Paabel Fotografiskas paneeldiskussiooni pidamas

C.U.T. salong on olnud tegev varsti neli aastat. Koroona tegi omad korrektiivid. Kuidas seda teekonda kirjeldad?

Mu suurim õnnestumine ongi oma salong. See on mind kõige rohkem muutnud, mitte mind kui juuksurit, aga mind kui inimest. Õpetanud kannatlikkust. Sa pead teiste soovid enda omadest natuke ettepoole panema. Tuleb tunnistada, et koroona ajal ja sellest väljudes pidi võtma vastu mittepopulaarseid otsuseid – aga need olid kaalutlusel, et enamik kliente julgeks tulla tagasi kinnisesse ruumi teenust saama.

Mis need väljakutsed olid?

Tegime struktuurimuudatuse, olen nüüd C.U.T. salongi ainus vedaja (varem olid omanikud Renaldo ja Karel Oja – toim.). Meil on tulemas uued noored, kellega ma pean tegelema, tulema oma mugavustsoonist välja. Nendele on vaja klientuur tekitada. Oleme hakanud ka tegema reklaami, mida me kunagi varem pole teinud. Varem oli nii, et mul ei olnud sisseastujale anda teenindajat, nüüd soovin tutvustada uusi teenindajaid uutele klientidele . Väike verevahetus on kasulik kogu ökosüsteemile, mis meil siin on. Vahepealne inertsist kulgemine kulmineerus võibolla ebameeldivate muutustega, aga see oluline, et edasi minna paremini.

Ma tahaks rahu. Et need otsused, mis on tehtud, on olnud õiged.

“Lokid on moes,” ütleb Renaldo.

Millest unistad?

Et muutused, mille koroona tingis, et neist tulenev saaks lahenduse. Ma tahaks rahu. Et need otsused, mis on tehtud, on olnud õiged. Ja sellest tulenevalt liikuda edasi nii, et kõigil oleks hea ja põnev.

Ämbrid ettevõtluses?

Salongi mõttes, iga asi juhtub põhjusega. Isegi kui sa alguses ei usu, kui mingi asi juhtub, siis pärast ikkagi saad aru, miks seda vaja oli. Olgem ausad, oluliselt lihtsam oleks rentida (juuksurisalongis) kohta ja vastutada ainult iseenda eest. Aga mulle pakub salongi vedamine rohkem, ma saan teha asju nii, nagu mulle meeldib. Et valgus oleks õige. Et ma ise saan kõike sättida. Kollektiiv on lahe. Ma ei kahetse ühtegi asja tööalaselt.

Sinu tavaline tööpäev.

Ärkan pool seitse, kaheksaks olen salongis. Päev lõpeb poole üheksa-üheksa ajal. Põhimõtteliselt on nii, et sa tellid endale hommikusöögi, mis lõpeb õhtul, sest sa sööd siis kui tekib vaba hetk. Kuna mul on assistendid, kes mind aitavad, siis võib juhtuda, et päevas on 13-17 klienti.

Mitu kohvi sinna vahele mahub?

Üritan tee peale üle minna, täna on teine tass.

Kuule, aga juuksurid ju vestlevad kogu aeg klientidega, kuidas sa hulluks ei lähe?

Jaa, ma kogu aeg räägin. Ma ei oska vait olla. Aga eks see tuleb nagu pere arvelt. Õnneks mul on mõistlik elukaaslane ja oma aed! Koroona ajal sain aru, kui hea on olla kodus kahekesi. Nii mõnigi tüli jääb olemata kui saad minna õue ja tõmmata seal midagi maast välja, pritsida, taimed üle vaadata. Ma armastan roose ja pojenge. Mul on suur aed, 3500 m2 muru, sibulad, kartulid, maitsetaimed, tomatid, avamaakurgid. 

Nii mõnigi tüli jääb olemata kui saad minna õue ja tõmmata seal midagi maast välja, pritsida, taimed üle vaadata.

ANKEET

  • lemmik reisisihtkoht: Jaapan. Tokyo.
  • mis muusika autos korduse peale paned? – elukaaslase Pirkko playlist
  • parim juuksetrend läbi aegade: vesilaine on minu jaoks vaieldamatult sikk
  • halvim juuksetrend läbi aegade: 80ndad ei meeldi, täiega tacky

Puhkepäevad on vist sisustatud?

Aiaga tegelen hetkel pigem hommikuti, siis kui on valge. Elame Randveres, see annab aega lülitada ühelt lainelt teisele kui tööle sõidan. Aga kuna armastan oma tööd, siis kui ma koju tulen, on mu „hobiks“ hetkel juuksurite õpiku täiendamine, ja ka juuksurite ühenduse asju teen õhtul arvuti taga. No ja siis ma mõtlesin, et päris-hobi peab ikka ka olema. Nii et õpin prantsuse keelt. Koerte agilityt teen iga pühapäev kaks tundi. Koertele nii meeldib ja ma nende pärast alati lähen sinna. Ma pole seda kunagi ära jätnud, isegi kui on suur pohmakas.

Kuidas sa nii palju jõuad?

Ma läheksin hulluks vaikuses. Vangla ja üksindus on mu suurimad hirmud. Ma kardan üksi olla, kardan iseenda mõtteid. Mulle meeldib kui on palju inimesi ümber. Mulle meeldib ka oma loomadega rääkida.

Vangla ja üksindus on mu suurimad hirmud.

Nii et ikkagi tagasi looduses?

Naljakas jah, et ma olen nagu tagasi seal, kust ma lapsena tahtsin ära põgeneda. Praegu käin ema ja isa talus nende sünnipäevadel, jõuludel ja vanemate pulma-aastapäeval. Üritan vahel Tartu-Tallinn marsruudi ajal tee pealt läbi põigata ja tunnen süümekaid, et ma ei jõua sinna tihedamini.

Ei saa jätta küsimata ka juuste kohta. Palun üks juuksehooldusnipp lühikestele juustele.

Moes on loki ja laine värk. Vaata, nagu mul – lokkis tukk. Björn Axéni Soft Touch Dry Shampoo on ülihea – kasutan seda ka pikkadel juustel. Et teed lokid ja enne lahtikammimist lased seda peale. Kui soovid lokki, siis jäta juuksed natuke niiskeks. Lokk vajab väljatulekuks niiskust.

Juuksehooldusnipp sügiseks pikematele, suvest väsinud juustele.

Soovitaks tulla niisutavat hooldust tegema salongi. Niiskust on alati puudu. Ja alati kehtib see, et šampoon vali peanaha ning palsam juuste järgi.

Kes sa oleksid kui sa ei oleks juuksur?

Kui muud mitte midagi üle ei jää ja kõik oskused ära võetakse, siis maailma vanim amet ikka jääb. Seksi ikka tahetakse. Ütleme nii, et mul koerad toitmata ei jääks.

Seksi ikka tahetakse.

Sinu lemmikud Björn Axéni ja Löwengripi toodete hulgast

Kui soovid Renaldo juhitavasse C.U.T Salongi aja broneerida, siis saad seda teha salongi kodulehel. (PS! Renaldo enda juurde aja saamiseks tuleb olla ülimalt järjepidev :))