Triin Luhats saab lapsed kaenlas kõik tööd tehtud

Emadepäeva eel vestlesime ühe väga ägeda naisega, kelle rõõm ja positiivsus kiirgab kaugele. Triin Luhats – gigantsaadete produtsent, kahe väikese lapse ema ja ilusate väärtustega inimene, tuleb intervjuule – „tuleb“ on siin muidugi palju öeldud, sest vestleme telefoni teel – keset oma kõige kiiremat tööaega. Just neil päevil ilmuvad meedias fotod saate tiimist pusades kirjaga “palun ära räägi minuga”. Triin on nõus meiega siiski rääkima.

Paari päeva pärast (intervjuu on tehtud aprilli lõpus-toim.) on hetkel Eesti ühe menukaima telesaate „Maskis laulja“ finaal, Triin Luhats on oma tütardega maakodus karantiinikontoris ning tegeleb paralleelselt nii produtsenditöö, laste e-õpetamise ja emaks olemise kui ka majapidamise ja aiatöödega. Lisaks ei unusta Triin igapäevaseid naudinguid – ta ütleb, et isegi sõnnikut läheb viskama nii, et piserdab endale peale natuke head parfüümi. Selline naine!

Sa teed Eesti meelelahutuse megasaateid – „Su nägu kõlab tuttavalt”, „Eesti otsib superstaari”, „Laulud tähtedega”, „Tähed muusikas”. Nüüd lööd laineid “Maskis laulja” produtsendina – oled vist leidnud oma tõelise kutsumuse, sest need on ju kõigi lemmikud, kujundavad kogu Eesti meelelahutusmaastikku… kuidas karantiiniaeg sind ja su tööd mõjutanud on?

Minu töö on hästi teistsugune, ma ei pea kohal käima üheksast kuueni, pean kindlasti kohal olema ainult võttepäeval. Mul on olnud selline elu viimased kümme aastat. Kõik ettevalmistused ja saadete kokkulepped teen kodust ja koos lastega. Eesti näitlejad ja muusikud teavad, et ma telefonikõne vahepeal olen pidanud imetama või peput pesema või muud taolist. Võiks öelda, et terve Kadriorg on minu office. Oleme ise Kadrioru-inimesed, seega hästi paljud näosaate osalejate ja saatejuhtide kokkulepped said osalejatega tehtud stiilis „teeme ühe jalutusringi, parasjagu nagunii jalutan siin…“.

Ja Triin räägib, kuidas ta korduvalt laste beebiaja jooksul avastas end olevat jalutanud-kärutanud Kadriorust Viimsisse või Mustamäele ning kuidas 20 000 sammu iga päev täis kõndida on käkitegu. Pidevas liikumises, nii see produtsendi elu kulgeb. – „Lisaks oleme perega suvesaarlased, kogu mu isapoolne suguvõsa on Saaremaalt ja kuna seal hästi palju käime, siis on ka paljud saated saarelt ette valmistatud. Olen kogu aeg justkui tööl.“

Suvesaarlased

Pikad päevad, lühikesed ööd ja positiivne rutiin

Triin julgustab inimesi, kelle elu on pea peale pööratud, piire paika panema – millal õpetad last, millal teed pause. „Millal on söök, paus, magamine, ärkamine. Meil Lill (vanem tütar Lillemor) on üheksane ja Lolo (Lorelei) on kolm. Ütleme nii, et võitsin sellega „jackpoti“ kuna Lill vajab e-õpet ning noorem on kõige energilisemas vanuses, mis üldse olla saab,“ naerab Triin.

„Õnneks vajan ma ise maksimaalselt neli tundi ööund, seega ärkan hästi vara ja mul on hommikul aega endaga tegeleda. Meil on siin Viljandis oma aed, varahommikul ärkan üles, kõik see õhk, vaikus, hommikune nohin… Panen ahju küdema, vastan kirjadele, teen oma tööasjad ära nii palju kui jõuan. Lapsed tõusevad poole kaheksa-kaheksa vahel, siis on neil hommikusöök, võimlemine, vaatame kooliasju, mängime ja siis nad juba teavad, et tuleb minu töö aeg.“

Triinu retsept hektilise pere- ja tööelu sobitamiseks ongi rutiin – vahepeal on ema tööaeg, siis on ema ja laste aeg, siis on lastel omaette olemise aeg ja nii edasi. „Teeme pause, oleme koos, jalutame, sööme lõunat, käime õues. Kolmeselt on rutiin ülioluline, see tekitab lapses turvatunde ja süsteemi, kuidas elu toimib.

ANKEET


Praegu loen: Stephen Fry „Kreeka müüdid“

Lemmiksaade: Rakett 69

Mobiiliäpp, mida soovitad: Siuts

Järgmine reisisihtkoht: Saaremaa

Mis sa siis teed, kui raskeks läheb?

Sellise saate tegemine on nagu keskmise suurusega firma juhtimine. Kord oli mul küll käsil korraga kahe suursaate (Näosaade, Superstaar) ning  kolme veidi väiksema (Väikesed Hiiglased, Legendide lahing ja Suure tähe väike täht)  samaaegne tootmine ja vot siis oli küll raske. Sa pead ikkagi tundma oma limiite. Olen võtnud otsuse, et neid (saateid – toim.) saab olla korraga maksimaalselt kaks suursaadet – et sind jaguks ka perele ja iseendale. Ja sõpradele. Ajapuhver peab olema. Aga praegu, pärast maskisaate lõppu on näiteks selline aeg, et ega ma ausalt ei teagi, mida edasi teen kui see kiire kuu läbi saab.

Kuidas lõõgastud?

„Ma olen matemaatikahull. Lahendan väga hea meelega kõrgema matemaatika ülesandeid. Selle abil saan teha enda peas restardi, kõik puhtaks. Ja joonistan. Märkmikud on täis soditud kalligraafilisi elemente ja sirgeldusi. Ma arvan, et meil on kodus erinevaid tindipliiatseid ja pliiatseid, no… tuhandeid.“

Seejärel räägib Triin pikalt ning vaimustunult nii kalligraafiast, matemaatikast kui ka kuldlõikest. Kuidas kalligraafia rütm, kõrgused ning kordused sünnitavad tõelise ilu. Samuti soovitab Triin absoluutsel igaühel võtta tõsiselt elukestvat õpet ning kalligraafiahuvilistele soovitab Ukraina kultuurikeskuse kalligraafiakursust, mis asub katoliku kiriku keskaegsetes ruumides.

„Kirjakunsti vahele kuuled munkade laulu ja võid vabalt tunda end kui apteeker Melchior Indrek Hargla keskaegses põnevusromaanis. Sa pead keskenduma ja väline maailm haihtub,“ on Triinu retsept kalligraafia abil lõõgastumiseks.

Oma töös on ta juhina kahtlemata üks parimaid, keda ma tean – sest inimesed tahavad temaga töötada. – Triinu abikaasa Toomas Luhats

Samuti ütleb Triin, et vabalt võib näiteks ka 80-aastaselt õppida balletti või mida iganes, aga sa pead mõistma, et sinust ei saa siis enam näiteks priimabaleriini ja see on igati okei. Et igaüks võib alati teha ja õppida, mida iganes soovib. Triin on nii mitmekülgne ja mitmekülgsete huvidega (ma vist ei tea kedagi, kes suudaks täiskohaga töö ja pere kõrvalt tegeleda nii aianduse, kalligraafia kui ka kõrgema matemaatika ülesannete lahendamisega), et tekib küsimus, kust temasugused tulevad. 

Teatriklass, majandus ja hard-core matemaatika

„Ma juba koolis joonistasin, tegin stende, käisin joonistamise kursustel. Aga Tallinna Laagna gümnaasiumis (endises 13. keskkoolis) käisin teatri- ja muusikaklassis, samas anti korralikult ka matemaatikat, 6-8 tundi nädalas. Pärast keskkooli, 90ndatel – see oli ju wild aeg – läksin EBSi majandust õppima. Kuna olin juba siis matemaatikahull, käisin koos klassivennaga ka TTÜs informaatika katsetel.“
Triin naerab, et see on nüüd „klassikaline läksin-sõbraga-kaasa-jutt“ kuna suve lõpuks oli ta juba unustanud, et üldse TTÜsse kandideeris.
„Ja kujutad ette, augustis nad helistasid, et kas te ikka aktusele tulete? Siis ma ütlesin, et ma ikka seda informaatika kohta ei taha. Aga käisin tõepoolest TTÜ-s kaks aastat kõikides kõrgema matemaatika loengutes. Ütleme nii, et minu jaoks matemaatika on nagu mõni teeb joogat. Ma joogat ei tee, saan täpselt sama naudingu matemaatikast kätte.

Eesti meelelahutuse tippsaadete produtsent tööhoos

Triin, lugedes sinust eelnevalt kirjutatud artikleid – sa oled nagu supernaine, kes töötab, kellel on ilus pere, head väärtused, põnevad hobid. Kuidas sa ise ennast näed?

„Ma ütleks, et ma olen ääretult laisk. Enda laiskust kirjeldan nii, et ma mõtlen, et ma teen selle ja selle asja kohe ära, et oleks tehtud ja siis ma saan teha oma asju.“
Jõuame mõlemad lühikese diskussiooni järel järeldusele, et teada-tuntud Mart Juure laiskuse filosoofia on igati kiiduväärt ja seda peaks iga inimene praktiseerima.
„Ma võin teha viis päeva jutti 20 tundi ööpäevas tööd. Aga siis võib olla nii, et ma kaks nädalat ei tee üldse midagi. Kui ma suudan ühe päevaga kõik kahe nädala töö ära teha, siis on võimalik kolmteist päeva laiselda. Aga tavaliselt mul hakkab muidugi juba hiljemalt teisel päeval igav ja no siis leian mingi järgmise asja, millega toimetada või mida õppida,“ räägib Triin.

Kui ma suudan ühe päevaga kõik kahe nädala töö ära teha, siis on võimalik kolmteist päeva laiselda. Aga tavaliselt mul hakkab muidugi juba hiljemalt teisel päeval igav…

Lisaks on tal palve – „Inimesed palun õppige lihtsalt laisklema! Mart Juur on siin hea näide. Muidu kaob loovus ära kui kogu aeg midagi teed, ja siis tuleb stress. Laiselge, vastutustundetult!“
Väga eluterve suhtumine naiselt, kes tegelikult teeb palju, jõuab palju ja samas lubab endal mõnuga laiselda. Tõeline oma aja peremees.

Meediat sirvides on sinu kirjeldamiseks kasutatud väljendeid Eesti ilusaim produtsent, ilus naine, stiilne, hoolitsetud… – kui oluline välimuse mainimine sinu jaoks on?

„Ma olen tegelikult üli-introvertne inimene ja selline tähelepanu teeb väga kohmetuks. Minu kõige suuremad hirmud on seotud võõraste inimestega suhtlemisega ja välise tähelepanuga. Ma ei ole ennast pidanud kunagi klassikaliselt ilusaks. Olin pigem selline Tjorveni-tüüpi laps, krässus juuste ja puseriti hammastega. Aga mul oli rõõmus meel. Ja olin hästi uudishimulik. See lapsemeelsus ei ole minust siiani kadunud,“ kirjeldab Triin ennast jällegi väga elutervelt ja siinkohal võivad vist kõik kergendunult ohata, et huuh, ikkagi päris inimene. Küll aga lisab Triin, et ta hindab inimeste juures terviklikkust, puhtust, ei meeldi räpakus ja suitsetamine.

Minu kõige suuremad hirmud on seotud võõraste inimestega suhtlemisega ja välise tähelepanuga. Ma ei ole ennast pidanud kunagi klassikaliselt ilusaks.


Kas sul on mõni moto või põhimõte, mida igapäevaselt elus jälgid?

Püüda rohkem mõista, mitte hukka mõista. Halisemine ei vii kusagile, iga asi annab uue võimaluse. Kui elu viskab ette mingi situatsiooni, siis püüan seda vaadelda esmalt lapse ja siis vanainimese vaatenurgast. Ühes on olemas uudishimu, avatus – teises elukogemus ja rahu. Kuigi ma enne ütlesin, et olen täielik introvert, siis lapsed ja vanainimesed mulle väga meeldivad.

Tuleb tunnistada, et guugeldasin sind ja sain teada su vanuse – sind võiks vabalt kümme aastat nooremaks pidada. Palume retsepti!

Head geenid. Vaadates oma ema, kes on 60+, siis temale pakuks ka kindlasti nooremat vanust. Ma söön mida tahan, ei piira ennast, aga ma kuulan oma keha. Kui keha ütleb et tahan sefiiri või porgandeid, siis luban endale – aga tuleb kuulata, millal sul kõht täis on. Ja ma jumaldan pavlovat (see on muidugi laiskade kokkade kook, aga patuselt hea, kes tahab sellele võin oma Instagrami kontol retsepti jagada), head pastat, samuti küüslauku, karulauku ja ehtsat taluvõid. Ma ei armasta alkoholi. Minust läks see suur pidudel purju joomise laine ka nooremas eas täitsa mööda. Ma ei ole ka kunagi suitsetanud. Magamisega on küll kehvasti, nagu ütlesin, neli tundi und on mulle täitsa piisav. Mulle meeldib väga looduses ja värskes õhus viibida.

Triin armastab näospreisid ja Löwengripi juuksemaski The Cure

Sinu ilurituaalid?

Ma ei ole mitte kunagi kosmeetiku juures käinud. Ma ju ütlesin, et olen kohutavalt laisk. Käin hea meelega ilma meigita. Teatud east alates on muidugi kõige parem investeering väga hea meigikunstnik, kes tunneb su nägu. Samamoodi hea juuksur. Mul on neid mitu, kes vajadusel mind ilusaks teevad. Liigun palju, magan lahtise aknaga. Üks asi mida ma teen – igal hommikul loputan näo külma veega ja lasen sellel veel enda näol lihtsalt ära kuivada, mitte ei hõõru rätikuga. Linnas teen akna lahti, maal lähen kohe varahommikust õhku hingama. Ma pole kunagi läinud ka meigiga magama. See tunne kui nahk on puhas, on lihtsalt nii mõnus.

Kogu pere armastab häid lõhnu – Triinu lemmikud on Never Spring lõhnaküünal, kodulõhn ja huulepalsam

ILUNOPPED, MIDA SOOVITAD

Björk and Berries
1. Rescue Balm huulepalsam – Absoluutne lemmik juba mõnda aega. Aastaringselt!
2. Never Spring lõhnaküünal – See on teine väga-väga suur lemmik. Ma olen väga küünalde ja mõnusate lõhnade usku ja eriti mõnusad on väga hea lõhnaga naturaalsed küünlad, mille topsi saad hiljem kastutada. Seega – see on täielik must-have ja armastus!
3. Never Spring kodulõhn – Ma olen suur-suur lõhnade gurmaan ja see on lihtsalt imeline. Nagu oleksid kevadises õitsvas metsas. Mõlemad mu lapsed armastavad seda lõhna ka väga.

Löwengrip

  1. Moisture On the Go Facial Mist – see on ka mu lemmiktoode! Eriti saadete võtetel. Telestuudiote õhk on ülikuiv ja üsna tolmune. Mul on reeglina alati vitamiinidega näosprei kaasas, et aeg ajalt nahka toita ja niisutada. Ja ka muidu on see super toode nii talveperioodil kui siseruumides köetakse ja õhk on kuivem kui ka suveperioodil õues kui on palav ja nahk vajab niisutamist. Väga suur lemmik.
  2. Löwengripi The Cure Hair Mask – täielik imetoode. Kuna meil on peres nii mul kui kahel väikesel preilil paksud, lokkis juuksed, siis seda toodet meil kulub. Lemmik!
Triin on nagu emalõvi – tark, empaatiline, sügav, väga süsteemne ja intelligentne

Abikaasa Toomas Luhats Triinust:

Triin on väga eriline inimene ja lisaks kõigele kaunile ka üks mu parimaid sõpru. Ühelt poolt on ta tark, empaatiline, sügav, väga süsteemne ja intelligentne. Oma töös on ta juhina kahtlemata üks parimaid, keda ma tean – sest inimesed tahavad temaga töötada, mitte ei pea ja ta hoiab oma tiimi väga. Samuti suursaated nagu Superstaar, Näosaade ja Maskisaade räägivad iseenda eest – see on meelelahutuse Eesti tipp – mida nad koos Kaupoga produtseerivad, siin ei ole kahtlust. Teisalt on Triin õrn, kaunis, haavatav ja naiselik – oma natuurilt isegi lüüriline, aga seda poolt näevad väga vähesed. Kolmandalt poolt on ta emalõvi – nii oma kutsikate kaitsel kui ka vahel nendega, aga kunagi mitte ebaõiglaselt. Nii et kokkuvõtvalt on Triin särav ja karismaatiline näide eesti naise tarkusest ja kaunidusest, mis kahtlemata teeb õnnelikuks inimesed kellest ta hoolib.