Karantiiniblogi vol.3: iluettevõtted, keda eeskujuks seada

Glossieri pood New Yorgis

On kirjutatud, et koroonakriis mõjub feminismile katastroofiliselt. Naised sulguvad koju, hoolitsevad ebaproportsionaalselt palju laste ja kodu eest ja mees on see, kes püüab säilitada töö ja endise sissetuleku. Meie loodame, et see nii pole ja et naised suudavad säilitada külma närvi, kaine mõistuse ja tulevad hoopiski innovaatiliste ideede peale, olgu selleks mõni uus toode, start-up, äpp või teenus, millele pärast kriisi tormi joostakse. Jah, see pole kerge, aga see on võimalik. Muuhulgas anname ära kaks äriideed.

Allpool kolm tuusa ettevõtet, keda praegusel ajal silmas pidada ja kelle edulugusid jälitada:

Sephora – Ameerika iluhiid teel digitaalsesse maailma

Sephora pakub virtuaalset meigiäppi, et aidata valida parimad jumestustooted. Foto: Sephora

Sephorat peetakse üheks edukamaks ilupoodide ketiks (kuulub LVMH konglomeraati), kes suudab ajal, mil arvatakse, et füüsilised poed surevad välja ja e-kaubandus võidutseb – tõestada vastupidist. Näiteks pole just tavaline, et ilupoodide keti peakontor asub San Franciscos – see annab Sephorale eelise olla digirevolutsionääride seas. Nad on oma e-poodide ja füüsiliste poodide tiimid ühendanud, tegutsevad nii, et klient tahaks tulla päris poodi, seal katsetada, testida ja saada kasulikku infot, naha-analüüse, kosmeetiku teenust ja muud põnevat – aga ostu sooritab hoopiski kodus Netflixi vaadates. Neil on oma innovatsioonilabor, virtuaalne meigiäpp, millega saad meigitooteid äpi vahendusel katsetada ja loomulikult panevad nad palju aega klientide tundmaõppimisse.

„Ma usun, et kui sa tahad olla edukas jaeäri – või üldse ettevõtja – siis peavad sinu digikanalid olema kõrgeimal tasemel, mis võimalik.“ – Julie Bornstein, endine Sephora turundus- ja digikanalite juht.

Apotheka Beauty oli esimene ilupood, kus saab käsi pesta ja kreemitada. Video: Scandinavian Brands

Seda, kuidas Sephora on üritanud oma poe-keskkonnad ja veebi teha võimalikult atraktiivsed ja innovaatilised võrdleksime Eestis ehk Apotheka Beauty’ga – nad lõid apteegi-ilu lahku tavalisest apteegikosmeetikast ja avasid T1 keskuses värske disaini ja digiekraanidega ilupoe, kus saab käsi pesta, et seepi ja kreemi testida; iga tootega saab soovi korral kaasa näidise, nad teevad nii kõrvaauke kui ka nahadiagnostikat, jumestust ja korraldavad põnevaid üritusi. Samal ajal on neil toimiv e-pood ja parimad ilubrändid.

Iluoaas Apotheka Beauty T1 keskuses. Lisaks füüsilisele poele on neil ka moodne e-pood.

Kraanikausid iluosakondadesse!

Olukorda arvestades võiks absoluutselt kõik ilupoed siit šnitti võtta, sest olgem ausad – pärast kriisi on pood, kus saab seebiga käsi pesta, väga hinnas. Ja seejärel käsi ka kreemitada ja desinfitseerida.

Kas me juba mainisime, et kraanikausid ilupoes on baastase? Seinal ripub aga Glossieri töötajate vormirõivastus – valge pükstükk. Foto: Glossier

Glossier ja Löwengrip – suunamudijate-ajastu ilubrändid

Blogija ja suunamudija Emily Weiss on ehe näide sellest, kuidas on võimalik kasvada influecer’ist nö päris-ettevõtjaks. Ameeriklane Weiss lansseeris 2014. aastal neljast tootest koosneva digitaalse ilubrändi Glossier, mis täna näitab kandu kõikidele vanakooli tegijatele.

Weiss küsis endalt alustuseks – kuidas teha ilubrändi, mille logoga pusa oleks inimesed nõus kandma? Emily Weiss pidas blogi ning oli aastaid teinud koostöid erinevate ilubrändidega – ühegi neist puhul ei tekkinud tal aga õiget tunnet. Ta otsustas, et tema bränd peab olema nii vinge, et inimesed tunneksid seda kasutades tõelist uhkust ja oleksid nõus ka sõna levitama, kasvõi siis nende logoga t-särki kandes.

Glossieri pood Los Angeleses. Kõigele on mõeldud – esteetika, instagrammitavus, puhtus. Foto: Glossier

Glossieri alguspunktiks sai idee teha täiesti uutmoodi ilubränd moodsatele inimestele, kelle jaoks staažikad ilubrändid mõjuvad vanamoodsa ja igavana – „Kujutad ette, osad neist polnud veel mõni aasta tagasi mõelnud sotsiaalmeedia spetsialisti palkamisele?“, ei jõua Emily ära ajakirjale Wired antud intervjuus ära imestada.

Ilubrände, mis kasutajate tagasisidet kiirelt adapteerivad ja oma sihtrühma sotsiaalmeedia vahendusel hästi tundma õpivad, nimetatakse digitaalseteks ilubrändideks. Esimese indikatsiooni tootmisele annavad alati digikanalid ja müük käib otse inimesele, vahendajad jäävad mängust välja. Weiss ise ütleb, et ei kavatse brändile edasimüüjaid otsida – kogu müük peab toimuma oma poodides, sest ainult nii saavad nad rääkida brändi lugu õigesti ja õppida tundma oma fänne. Glossieri poe iga pind ja nurgake on tehtud ülimalt instagrammitav ja täis testreid, mida kohapeal katsetada.

2019. aastal, pärast viit aastat, tuli bränd lõpuks turule ka oma brändinimelise pusaga, mille ootejärjekorda võttis end kohe 10 000 inimest. Unistatud-tehtud!, võiks vist öelda.

Eestist me Glossieri-sarnaseid näiteid välja mõelda ei suutnud. Siit ka väljakutse:

Kes loob digitaalse ilubrändi, mis areneb koos kasutajatega ja teeb ainult otsemüüki ning lennutab Eesti Põhja-Euroopa ilutööstuse maailmakaardile?

Isabella Löwengrip – Löwengripi ilubrändi asutaja ja reklaamnägu oma pop-up poes Stokholmis. Foto: Löwengrip

Löwengrip

Täpipealt nagu Emily Weiss Glossierist – toimib ka rootslaste Löwengrip. Ja oi kui sarnased on nende ettevõtete lood – Isabella Löwengrip, kes 2005. aastal, 15-aastaselt, asutas blogi Blondinbella, kasvas vaid mõne aastaga Rootsi tuntuimaks suunamudijaks. 2012. aastal otsustas ta luua oma nahahooldusliini, mis talle päriselt meeldiks. Kuna Isabellal olid olemas „ideaalsed“ probleemid – astma, akne, tundlik nahk ja eluaegne kogemus apteegikosmeetika kasutamises – oli see hea väljakutse teha uus ja äge ilubränd, mis ei oleks igavalt kliiniline, konservatiivne või tädilik. Mille paned uhkusega vannitoariiulile ja teed sellest veel ühe shelfie‘gi. Mis oleks ilus, natuke luksuslik, aga mitte liiga kallis ja mis peamine – kiire, tõhus ja usaldusväärne.

Löwengrip on kaasaegne ilubränd, kes teeb koostööd mõjuisikutega ning mille arengusse saavad kõik kasutajad panustada. Pildil paremal Löwengrip Eesti brändisaadik Linda Ling.

Ja hopsti, uus digitaalne ilubränd oligi sündinud (isegi paar aastat varem kui Glossier). Löwengripile on läbi aastate olnud omane küsida lihtsate Survey Monkey küsitluste kaudu inimestelt tagasisidet praeguste toodete kohta. Küsida Instagramis ja Facebookis, milline võiks olla järgmise näosarja pakendidisain, lõhn ja mis tekstuuriga peaks olema kreem. Mis peaks olema järgmine toode? Mis on praeguste toodete juures valesti? – see kõik viitab ülimale läbipaistvusele ja demokraatlikule tootearendusprotsessile, mis sobib moodsamale kliendile, kes ei soovi, et ilubränd dikteeriks talle ideaalid ette, vaid et kasutajad ise loovad omale meeldivad tooted ja kujundavad brändi vastavalt olukorrale.

Löwengrip on hetkel läinud veebimüügi ja edasimüüjate kaudu kauplemise teed. Foto: Löwengrip

Nende kahe täiesti iseseisvalt kerkinud ilubrändi lood on nii sarnased, et võiks öelda, et Löwengrip on Euroopa versioon Glossierist. Lähim näide, mille me Eestist välja suutsime mõelda on jumestaja Reet Härmat, kes tuli mõnda aega tagasi välja oma ilubrändiga ÖLI. Ehk on Reeda ÖLI uus Glossier või uus Löwengrip? Või kui ei, kes on järgmine iluettevõtja Eestist, kes tuleb millegi ultramoodsaga lagedale?